Když si pustíte video, zobrazující výstavbu betonového oplocení z odlévaných tenkých panelů, může se vám zdát celý proces natolik jednoduchý, že získáte odvahu a pustíte se do práce sami. Objednáte si stavební materiál na základě přesného vyměření délky oplocení a zjištění počtu potřebných sloupků a panelů, a pak v den D přijede před váš dům nákladní automobil s návěsem, a vy si uvědomíte, že jste na něco zapomněli.
Složení materiálu – řekněme, že vaše oplocení bude měřit v součtu šedesát metrů, a bude k tomu zapotřebí celkem dvaatřicet sloupků a devadesát panelů. Na nákladním autě bude celkem patnáct přepravních palet a na každé z nich více než tuna materiálu. Z toho objemu betonu se vám zatočí hlava a uvědomíte si, že nemáte žádný vysokozdvižný nakladač, který vám jednu paletu po druhé přepraví na vaši parcelu. Řidič přepravní společnosti vám pouze vše složí na silnici před dům, a vám začne spousta starostí se sháněním nakladače i s obsluhou, což ovšem také nebude zadarmo.
Výkopové práce – vykopat jámy pro třicet dva sloupků také nebude zrovna snadné. Každý otvor musí být hluboký minimálně 80 cm, a půjde-li o problematický terén, ztížený stavební navážkou nebo hutným jílem, bude to spíše otročina, než pohodové posilovací cvičení. Výkopové práce v tak velkém rozsahu se vyplácí svěřit profesionálům, a tak vás možná napadne, že by bylo přece jen lepší nechat zhotovit betonový plot v Brně na klíč. Ale to není vše, to nejlepší teprve přijde.
Desky nejsou zrovna nejlehčí – kdyby se plot stavěl z kartonového papíru, byla by to zábavná akce i pro starší děti, které by vám s tím rády pomáhaly. Jenže plot se staví z betonu a každá z desek váží přes 70 kg. Když ji nesete ve dvou lidech podél země, je to dřina sama o sobě, ale když máte každou desku zvednout do dvoumetrové výšky a vzápětí ji zasunout do drážek ve sloupcích, připadá vám to jako neskutečný zlý sen. Profesionálové k tomu potřebují elektrický kladkostroj nebo autojeřáb, takže opět další důvod svěřit práci právě jim.