Svět je plný barvitých rozlišností, které děti teprve poznávají, a někdy vám budou klást všetečné otázky, a to právě v nevhodnou chvíli, a mnohdy i nevhodným způsobem. Jak odpovědět v klidu, a tak, aby se z vašeho dítěte stal ohleduplný, a tolerantní jedinec bez předsudků? 

Rasy

Až se vaše dítě překvapeně zvedne od televize, a přiběhne k vám s otázkou, proč je ten pán v televizi černý, nebo proč má ta paní šikmé oči, zachovejte klid. Jednoho dne to přijde, a je lepší, když se to stane doma, a nemusíte mu to vysvětlovat na náměstí, hned vedle pobouřené Japonky, která k vaší smůle velmi dobře rozumí česky. Je hlavně důležité vysvětlit mu to jednoduše, tak aby to pochopilo. Odborné názvy vynechejte, a přejděte rovnou k věci. Vysvětlete jim, že na světě existují lidé různých ras, ale i národností, a že to záleží jen na tom, kde a komu se narodí. Můžete jim rovněž pustit pohádky, které se k té či oné národnosti vážou. V knihkupectví také seženete knížky s příběhy dětí z různých koutů světa, které je provedou jejich stylem života, i tradicemi. Nikoho neshazujte, a vysvětlete jim, že každá rasa, každý národ, a každý člověk je jedinečný, a úžasný právě takový, jaký je.

spojené ruce

Sexualita

Zrovna procházíte nákupním centrem, když vaše dítě spatří dvě ženy, které se zamilovaně líbají. S otázkou v očích už váš potomek otevírá ústa. Odveďte jej někam bokem, a pusťte se do toho. Řekněte to dítěti na rovinu. Homosexualita je totiž přirozená, byla tu vždy, a děje se i v přírodě. Děti nemají předsudky, pokud je do nich rodiče nezasadí, a tak jim prostě stačí říct, že i dva lidé stejného pohlaví se mohou mít rádi jako tatínek a maminka, a že na tom není vůbec nic špatného, protože láska, která nikomu neubližuje, ale naopak činí lidi šťastnými, je přeci krásná.

dva muži

Zdravotní, či mentální postižení

Ano, i tohle budete muset časem se svými dětmi probrat. Nejspíš ve chvíli, kdy někde potkáte pána s bílou holí, nebo maminku, která potlačí chlapečka na vozíku. Možná dokonce ve třídě pozná spolužáka, který bude potřebovat speciální zacházení, a od spolužáků zaslechne nehezké poznámky. Vysvětlete mu, že není hezké smát se někomu, kdo je nemocný, ať už se tak narodil, nebo jej postihla nehoda. Povězte jim, že tito lidé nejsou méněcenní, a už vůbec ne divní. Můžete jim například ukázat videa bezrukých lidí, kteří malují nohama, seznámit je s prací slavné modelky s Downovým syndromem, nebo jim ukázat pár fotografií Stephena Hawkinga, a říct jim, co všechno jeho brilantní mozek dokázal.